TARIM - HAYVANCILIK
İlçede tarım büyük bir potansiyele sahiptir. Toplam işlenen tarım alanı 77.751 hektardır. Sebze bahçeleri alanı ise 356 hektardır. Meyve ve baharat bitkileri üretim alanı toplamda 159 hektardır. Yem bitkileri alanı 798 hektardan oluşur. İlçemizde sulu arazi azdır. 17.500 civarında büyük baş, 78.700 civarında küçükbaş vardır. Et ve Süt sığırcılığı giderek gelişmektedir. İlçemizde 19 kanatlı hayvan üretim tesisi ve 550.000 civarında kanatlı hayvan bulunmaktadır.

SANAYİ
İlçemizdeki sanayi kuruluşları, bölgedeki ithalat ve ihracat paylarında daha fazla yer alabilmek adına kümeleşme çalışmalarına yoğunlaşmış durumdadırlar. Gıda, makine ve ekipman, bitkisel ve hayvansal ürünler, otomotiv yan sanayi, metal ve kimya sektöründe ilçemizin gelişmiş bu sanayi kollarında 2023 Türkiye İhracat Stratejisi doğrultusunda hedeflenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşması için bölgemiz düzeyindeki payını arttırmayı hedeflemektedir.

İlçemizde 3 Organize Sanayi Bölgesi ve çok sayıda küçük ve orta ölçekli sanayi siteleri bulunmaktadır.  Bu sanayi alanlarında; otomotiv yan sanayi, ziraat alet ve makineleri imalat sanayi, makine ve yedek parça, döküm sanayi, kâğıt ve ambalaj sanayi, sondaj, boru ve sulama sistemleri, plastik, boya ve kimya sanayi, inşaat malzemeleri, karo mozaik ve mermer imali, deri tekstil ürünleri imalat sanayi, madeni eşya imalat sanayi ve hırdavat, değirmen makineleri imalat sanayi ve alüminyum sanayi ve ilgili diğer konularda faaliyetler gerçekleştirilmekte olup, ilçe genelinde çok sayıda kişiye istihdam sağlanmaktadır.

İlçemizde Baylar Rüzgâr Enerjisi Santrali, Ardışlı Rüzgâr Enerji Santrali, Çaylaz Rüzgâr Enerji Santralleri bulunmaktadır.