Özalan Mahallesi Emekli Konağı işlevsel özelliklerinin yanı sıra farklı bir mimari yapı ile bölgeye renk kattı. Emekliler Konağı bölge halkından büyük ilgi görüyor. Özalan Mahallesinde bulunan Emekliler konağı, Akşemsettin, Akıncılar, Esenler ve Kılıçaslan mahalleleri başta olmak üzere birçok mahalleden emeklilerin bir araya geldiği mekan oldu.
 
Eski gelenekler yaşatılıyor...
 
Emekliler Konağına sürekli gelen ve yaşları 50 ile 85 arasında değişen vatandaşlar, konağın eski köy odalarına benzeterek, eski geleneklerin şehir ortamında yaşatıldığına işaret ettiler. Burada her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını ve son derece iyi vakit geçirdiklerinin belirten emekliler, zaman zaman kendilerini ziyarete gelenleri konak da ağırlayarak sohbet ediyorlar.
Emekliler konağı müdavimi emekliler, insanların bir araya gelmesinde bu sosyal yapıların büyük önemi olduğuna dikkat çektiler. Emekliler bu tür sosyal yapıların sayısının artmasını arzu ettiklerini ifade ederek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ettiler.
 
Üzüntü ve mutluluklar paylaşılıyor...
 
Bölgede emeklilerin ikinci adresi olan Özalan Emekliler Konağı, emeklilerin vazgeçilmez mekanı haline geldi. Günün her saatinde konağa uğrayan emekliler sohbet etme ve hoş vakit geçirme imkanı bulurken mahalle sakinlerinin kaynaşmasına da vesile oluyor. Çevre sakinlerinin üzüntü ve mutluluklarını paylaşarak birbirlerine destek olan mahalle halkı bu konuda emeklilerin öncülük ettiğini belirtiyor.