Yapıldığı bölgeyi Konya’nın yeni alt merkezi haline getirecek olan Selçuklu Belediyesi Hizmet Binası 75.439 m² yeşil alan üzerine 4.876 m² inşaat, 16.424 m² kullanım alanı ve fonksiyonel yapısı ile kamu binası anlayışını değiştirecek niteliktedir.
 
Akıllı bina olarak anılan binada merkezi iklimlendirme, merkezi güvenlik, tekneolojik bilişim ve iletişim altyapısı kullanılmıştır.
 
Özkaynaklarla, borçlanmadan yapılan Selçuklu Belediyesi Hizmet Binası 750 araçlık otopark, yağmur suyu depolama merkezleri ve dijital arşivleme sistemi gibi farklı özellikleri bir arada sunuyor. Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan, günümüz modern çizgisine uygun olarak yapılan hizmet binası engelliler başta olmak üzere herkesin rahatça ulaşabileceği bir mekan oldu. TRC TV sistemi ile canlanan Hizmet Binasının rahat ve ferah iç mekanı, hizmet alan ilçe halkına da her alanda kolaylık sağlıyor.
 
Hizmet binasına ilave olarak 3.593 m² alana sahip sosyal tesis içinde nikah ve konferans salonu, meslek edindirme atölyeleri, çini üretim atölyesi, sanat atölyeleri, sosyal yardım merkezi, çocuk ve halk kütüphaneleri, internet salonları ve fatura ödeme noktaları yer alıyor. Tesiste yapılacak etkinlikler ve nikah törenleri internetten de canlı olarak aktarılabilmektedir.