KUTLUDOĞUM VE “1 HADİS 1FİLM” YARIŞMASI GÖNÜLLERİ FETHETTİ

Selçuklu Belediyesi tarafından Mevlana Kültür Merkezi’nde “Kutlu Doğum Anma Gecesi” düzenlendi. Konyalıların yoğun ilgi gösterdiği gecede Sanatçı Dursun Ali Erzincanlı şiir ve naat-ı şerifleriyle, Uluslararası Geleneksel Sufi Ayinleri Topluluğu Sufi Devran’da Devran Zikri ile büyük beğeni topladı.

 

Gecede Kutlu Doğum Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “1 Hadis 1Film”kısa film yarışmasında dereceye giren eserler içinde ödül töreni düzenlendi.

 

Konya’da kutlu doğum coşkusu yaşandı. Selçuklu Belediyesi’nin organize ettiği ve Hz. Muhammed (S.A.V.)’in doğumunun 1444. yıldönümünün kutlandığı etkinlikte Konyalılar unutulmaz bir gece yaşadı. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın ev sahipliğinde gerçekleşen programa TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, AK Parti Konya Milletvekili Adayı Rüveyde Gülseren Işık, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, “1 Hadis 1Film” Kısa Film Yarışması Jüri Başkanı Yönetmen Osman Sınav, Sinema TV Oyuncusu Osman Soykut, Konya Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, AK Parti İl ve İlçe Yöneticileri, Selçuklu Belediyesi Meclis Üyeleri, akademisyenler ve binlerce vatandaş katıldı.Ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu,Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, Ak Parti Genel Sekreteri Haluk İpek’te gönderdikleri telgraflar ile programa katıldılar.

 

Selçuklu Belediyesi’nin organize ettiği kutlu doğum programı, Mehmet Emin Karataş’ın Sela ve Kur-an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur-an’ı Kerim tilavetinin ardından Fatih Çıtlak ve Sufi Devran topluluğu gerçekleştirdikleri Devran Zikri ve konserleriyle Konyalılara görsel bir şölen yaşattılar. Sanatçı Metin Çakar’ın, Peygamber Efendimizin (S.A.V) kaldığı Hira Mağarası’nı ve Kabe-i Muazzamayı anlatan kum sanatı gösterisi duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

                                

Gecede, Selçuklu Belediyesi Kutlu Doğum Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 1 Hadis 1Film”kısa film yarışmasının final heyecanı da yaşandı. 38 şehir ve KKTC’den olmak üzere toplam 110 filmin katıldığı yarışmanın ödül töreninde dereceye giren filmler ödüllendirildi. Yarışmada; “Gün Batarken” adlı eseriyle Şenol Çöm birinci, “Davet” isimli eseriyle Melih Kundakçıoğlu ikinci ve “Komşu” isimli eseriyle Yusuf Faruk Tunç üçüncü olurken, “Ümmet-i Muhammed, Temenni, Hakikate Çağrı, İyi Huy, Elma, İsar, Nefs” filmleri Selçuklu Belediyesi mansiyon ödülü kazandılar.

 

Altay, “1 Hadis 1 Film” Yarışması Birçok Yönetmeni Türk Sinemasına Kazandıracak”

Selamlama konuşması için kürsüye gelen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “1 Hadis 1 Film” yarışmasına olan katkılarından dolayı Jüri Başkanı Yönetmen Osman Sınav, TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, Sinema TV Oyuncusu Osman Soykut ve diğer jüri üyeleri ile yarışmaya katılan tüm eser sahiplerine teşekkür etti. Altay, “Sufi Devran’a ilk kez şahitlik ettim ama hakikaten çok güzel çok içten bir sunum oldu. Fatih Çıtlak Bey ve şahsında herkese teşekkür ediyorum. Hepimiz izlediğimiz bu kısa filmlerle hadisleri beynimize nakşettik. Artık yeni nesil buna hazır ve bizimde Selçuklu Belediyesi olarak bu konuda yeni bir açılım yapmamız gerekiyordu. Umarım ki bu yarışma, Osman Sınav Hocamızın da söylediği gibi kurumsal bir hale gelir ve birçok yönetmeni Türk Sinemasına kazandırmak için vesile olur. Yarışmaya katılan genç kardeşlerimiz takdir-e şayan bir iş çıkarmışlar, herkese teşekkür ediyorum ama onlara özellikle teşekkür ediyorum. Katılımlarından dolayı da tüm hemşehrilerimize ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

 

Eren’den Birinci Olan Yönetmene Uzun Metraj Film Müjdesi

Selçuklu Belediyesi’ne böyle güzel bir organizasyonu tertipledikleri için teşekkür eden TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, “Organizasyonun bir parçası olmaktan, böyle bir yarışmanın bir parçası olmaktan şahsım ve kurumum adına memnun oldum. “1 Hadis 1 Film” yarışmasının birincisi olan yönetmen arkadaşımız Şenol Beyi TRT TV Filmleri kapsamında uzun metraj bir film çekmek üzere önümüzdeki hafta TRT’ye davet ediyorum” dedi.

 

Sınav, “İlk Defa Bir Jüride Olmaktan Çok Mutlu Oldum”

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a böyle cesur bir organizasyona imza attığı için teşekkür eden Osman Sınav, “Sayın Genel Müdür Yardımcımıza yönetmen arkadaşım adına teşekkür ediyorum. Birinci olan filmimizin bu şekilde ödüllendirilmesi gerçekten çok büyük bir ödül. Çünkü sinema hayatımın başlangıcında hiçbir sinemacıyı tanımıyordum ve film çekmek için ne yapılır bilmiyordum. Gecelerce ağladığımı biliyorum. Sayın Genel Müdür Yardımcımız genç bir arkadaşımıza böyle bir imkan sundu, sinema yapmak isteyen bir insan için gerçekten güzel bir fırsat” dedi.

Sınav, “Jüri üyesi olmak aslında mutsuzluk kaynağıdır, çünkü çok fazla kötü film görürsünüz, sabredemezsiniz, sıkılırsınız, yorulursunuz. Bu durumu uluslararası birçok jüride yaşadım. Ama ilk defa bu jüride çok mutlu oldum. Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü kutsal metinler üzerinden, hadisler üzerinden kısa film yarışması düzenlemek çok cesur ve önemli bir karar. Hatta şunu söyleyebilirim benim hayatımda yaşadığım ve gördüğüm en cesur organizasyonlardan birisi. Onun için lütfen kurumsallaştırın. Bütün arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

 

Ödül töreninden önceki son konuşmayı yapan Sinema TV Oyuncusu Osman Soykut, “Bütün katılımcılara emekleri için teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki kısa zaman da Türkiye’nin hatta dünyanın en büyük yönetmeleri olursunuz. Umarım biz sanatçıları da unutmazsınız. Böyle bir organizasyonu düzenlediği için Sayın Belediye Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

 

Düzenlenen ödül töreninin ardından Sanatçı Dursun Ali Erzincanlı sahne aldı. Erzincanlı, seslendirdiği &ldquo

Son Haberler

SELÇUKLU BELEDİYESİ’NDEN MEHMET AKİF KONULU  KİTAP OKUMA YARIŞMASI

SELÇUKLU BELEDİYESİ’NDEN MEHMET AKİF KONULU KİTAP OKUMA YARIŞMASI

Selçuklu Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği ödüllü kitap okuma yarışmasının başvuruları başladı. 2021 yılının Mehmet Akif Ersoy yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle Mehmet Akif’i konu alan ve online olarak yapılacak olan yarışma 2 farklı yaş kategori
SELÇUKLU BELEDİYESİ ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI

SELÇUKLU BELEDİYESİ ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI

Selçuklu Belediyesi Öğretmenler Günü sebebiyle Konya Çimento Güzel Sanatlar Anadolu Lisesinin sahnelediği Cana Dokunmak isimli müzikal tiyatroya ev sahipliği yaptı. Programda konuşan Başkan Pekyatırmacı Konya’ya yeni bir güzel sanatlar lisesi yapacakların
BAŞKAN PEKYATIRMACI ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN PEKYATIRMACI ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı Öğretmenler Günü dolayısıyla SOBE Vakfı’nda eğitim veren öğretmenlerle bir araya geldi. Başkan Pekyatırmacı, SOBE’de görev yapan öğretmenlere özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.