Temizlikte Selçuklu Farkı SELÇUKLU'DA AKILLI ATIK TOPLAMA SİSTEMİ YAYGINLAŞIYOR

"Daha temiz ve yaşanabilir bir Selçuklu" hedefiyle proje üreten Selçuklu Belediyesi, 2020 yılında "Akıllı Atık Toplama Sistemi"ne 380 adet yeraltı çöp konteynırı daha ekleyecek.

Selçuklu Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı doğrultusunda çevre dostu, akıllı ve ekonomik temizlik sistemlerini hayata geçirmeye devam ediyor.

Akıllı Şehirleşme faaliyetleri kapsamında bünyesindeki uzman araştırma ve geliştirme ekibiyle çalışmalarını sürdüren Selçuklu Belediyesi "Akıllı Atık Toplama Sistemi"ni ilçe genelinde yaygınlaştırmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından pilot uygulamasını Bosna Hersek Mahallesi’nde gerçekleştiren ve 250 yer altı çöp konteynırlarına sensör montajını tamamlayan Selçuklu Belediyesi, 2020 yılında da 380 adet yeraltı çöp konteynırında bu uygulamayı hayata  geçirecek.     

Akıllı Atık sistemi Nasıl Çalışıyor?

Akıllı Atık Toplama Sistemi sayesinde en az yakıt sarfiyatı ve en yüksek perfomans ile atık toplama hizmeti gerçekleştiriliyor. Sistem ile Selçuklu Belediyesi bünyesindeki yerleşik çöp konteynerlerina sensörler yerleştirilerek atıkların gerçek zamanlı bilgileri (doluluk miktarları, boşaltma ve ziyaret sıklıkları, sıcaklık değerleri vb.)takip edilebiliyor. Bu bilgiler dinamik bir rotalama programı aracılığıyla işlenirken atık toplama sistemi için özel olarak geliştirilmiş navigasyon paneli üzerine yansıtılıyor. Böylece  çöp toplama araçları optimal rota belirlemede kullanılırken, “akıllı rotaları” takip eden araçların daha kısa mesafe kat ederek daha fazla atık toplaması sağlanıyor. Akıllı Atık Toplama Sistemi sayesinde araçların çalıştığı süre boyunca konum bilgileri, hangi rotayı takip ettiği, hız bilgileri, hangi konteyneri ne zaman aldığı anlık olarak takip edilebiliyor.Bu sayede yakıt tasarrufu sağlanarak karbon salınımı en aza indirgeniyor.  

Başkan Pekyatırmacı "Selçuklu'nun hizmet standardını yükseltiyoruz"

Selçuklu Belediyesi’nin yenilikçi ve öncü belediyecilik faaliyetleriyle ilçede yaşayanların yaşam kalitesine katkı sağlamaya devam ettiğini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Temizlik çalışmaları halkımızın memnuniyetinin en yüksek olduğu alanlardan biri. Güçlendirdiğimiz araç filomuzla 50 ilden daha büyük olan Selçuklu’da 7/24 sorunsuz temizlik hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Tüm bu çalışmaları sürdürürken teknolojik ve yenilikçi sistemleri de uygulamak için gayret ediyoruz. Konya'da ilk kez belediyemiz tarafından hayata geçirilen yeraltı çöp konteyneri sistemine pilot uygulamasını başlattığımız akıllı atık toplama sistemini entegre ettik. Bu kapsamda 250 çöp konteynırında uyguladığımız bu sistemin yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla  gerçekleştirdiğimiz Akıllı Atık Toplama Sistemi’ne 380 yeni çöp konteynırını daha dahil ediyoruz. Temizlik hizmetlerimize yeni bir boyut ve birçok kazanım sağlayacak bu sistemin Selçuklumuza hayırlı olmasını diliyorum. Hedefimiz bu sistemi ilçemizin tamamında uygulayarak yaklaşık olarak 6 milyon 500 bin TL tasarruf sağlamak. Çöp araçlarının atık toplama alanını %31 genişletecek olan bu uygulama akaryakıt ve zaman tasarrufu gibi kazanımlar sağlarken, karbon emisyonlarını da en aza indirerek hava kalitesine katkı sağlanacak ve yıllık 504 adet ağaç kurtarılmış olacak. Böylece atık toplama süreçlerinin verimli yönetilmesi ile birlikte Selçuklu’ya sunulan hizmet standardı da yükselecek." dedi.

Son Haberler

SELÇUKLU’DAN COVİD 19 VİRÜSÜNÜN YAYILIMINI ENGELLEMEK İÇİN YENİ BİR TEDBİR DAHA

SELÇUKLU’DAN COVİD 19 VİRÜSÜNÜN YAYILIMINI ENGELLEMEK İÇİN YENİ BİR TEDBİR DAHA

Selçuklu Belediyesi Covid 19 virüs tedbirlerini genişletmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda ilçe genelindeki kamu kurumlarına tek kullanımlık maske, eldiven ile diğer kişisel hijyen malzeme atıkları
SELÇUKLU’DA TEDBİRLERDEN TAVİZ YOK

SELÇUKLU’DA TEDBİRLERDEN TAVİZ YOK

Selçuklu Belediyesi Korona virüs önleme çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor. Bu kapsamda zabıta ekipleri işletme, market ve Pazar yerlerinde alınan tedbirleri yerinde denetlerken aynı zamanda vatandaşları ve çalışanları uyulması gereken kurallarla
Selçuklu’dan bir örnek işbirliği daha GÖNÜLLÜLÜK ESASIYLA GÜNDE 15 BİN TIBBİ MASKE ÜRETİLİYOR

Selçuklu’dan bir örnek işbirliği daha GÖNÜLLÜLÜK ESASIYLA GÜNDE 15 BİN TIBBİ MASKE ÜRETİLİYOR

Koronavirüs mücadelesi kapsamında örnek bir çalışma da Selçuklu’dan. Selçuklu Belediyesi, Selçuklu İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Öztekinler Meslek Lisesi işbirliğinde gönüllülük esasıyla günde 15 bin tıbbi maske üretiliyor. Konya Valisi Cüneyit Or