SELÇUKLU “GELECEĞE NEFES” SEFERBERLİĞİNE 26 BİN FİDANLA DESTEK OLUYOR

Selçuklu Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığınca gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak amacıyla ülke genelinde düzenlenen ‘Geleceğe Nefes’ seferberliğine 26 bin fidanla destek oluyor. 11 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 11:11’de 81 ilde 2023 noktada 11 milyon fidan dikimi gerçekleştirilecek. Ağaçlandırma kapsamına Takkeli Dağ’ın yamaçları da dahil edildi.

Türkiye’de ağaç ve orman sevgisini artırmak, gelecek nesillere yeşil bir çevre bırakmak üzere ağaçlandırma faaliyetlerine ağırlık veren Selçuklu Belediyesi, 11 milyon fidanın toprakla buluşacağı 11 Kasım 2019 tarihinde Takkeli Dağ’ın yamaçlarına 26 bin fidan dikimi gerçekleştirecek. Sivil toplum örgütlerinden kamu kurum ve kuruluşlarına, öğrencilerden askeri birliklere, esnafa, işçisine, kadar her yaş grubunun katılacağı ağaçlandırma töreni için Selçuklu Belediyesi tarafından tüm hazırlıklar tamamlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak adına ülke genelinde düzenlenen fidan sahiplenme kampanyası ile 11 milyon ağacın toprakla buluşturulması amaçlanıyor. Geleceğe bırakılacak en iyi miras olma yolunda dünya rekorunun kırılacağı “Geleceğe Nefes” seferberliği için ülke genelinde milyonlarca fidan sahiplenildi. 

Ecdadın mirası olan ülke topraklarının yine gelecek nesillere en iyi şekilde emanet edilmesi amacıyla “Geleceğe Nefes” kampanyasını başlatan Tarım ve Orman Bakanı Bakan Bekir Pakdemirli, Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonluğunda 81 il 2023 noktada 3 saat içerisinde 11 milyon fidanın toprakla buluşacağının müjdesini verdi. 11 milyon fidanın toprakla buluşturulacağı törenler için şu ana kadar 12 milyonun üzerinde fidan sahiplenildi. Ağaçlandırma çalışmalarının;valilikler, il milli eğitim müdürlükleri, askeri birlikler, il sağlık müdürlükleri, il emniyet müdürlükleri, belediyeler ve köy muhtarlıkları ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

“Gelecek Nesillere Yeşil Bir Türkiye Bırakacağız”

Selçuklu’da yeşil alanın yanı sıra ağaçlandırma faaliyetlerine de büyük önem verdiklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, "Bugüne kadar 358 bin 267 fidanı toprakla buluşturduk. 73 bin m² alan ile Konya’nın en modern fidanlığı hizmete açıldı. Sille Baraj Park, Kelebekler Vadisi Parkı, Şehit Savcı Hakan Kılıç Parkı gibi büyük parkların yanı sıra mahalle parkları, çocuk parkları ve pasif yeşil alanlar ile ilçenin yeşil dokusuna katkıda bulunuyoruz.Selçuklu'daki yeşil alan miktarını  8 milyon metrekareye yükselttik. Bakanlığımızca başlatılan kampanyanın ülkemizin geleceği için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Geçmişte ecdadımız bize bu toprakları ve bu kültürü nasıl miras bırakmışlarsa bizlerde gelecek nesillerimize güzel bir memleket ve kültür mirası bırakma sorumluluğu taşıyoruz. Bu çalışmalara hemşehrilerimiz büyük bir hassasiyet ve duyarlılık gösteriyor. Bu çerçevede dikilen fidanların ilçemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizde aynı anda gerçekleştirilecek olan bu anlamlı çevre seferberliğine tüm hemşehrilerimizi davet ediyorum” dedi.

Son Haberler

SELÇUKLU’DA OKULLAR EĞİTİME HAZIR HALE GETİRİLDİ

SELÇUKLU’DA OKULLAR EĞİTİME HAZIR HALE GETİRİLDİ

Selçuklu Belediyesi 21 Eylül’de yüz yüze eğitime başlayacak olan ilkokul birinci ve okul öncesi için sınıflar için seferber oldu. Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri eğitim yapacak olan ilçe genelindeki okullarda ilaçlama ve
SELÇUKLU’DA VİRÜSLE MÜCADELEDE REHAVETE YER YOK

SELÇUKLU’DA VİRÜSLE MÜCADELEDE REHAVETE YER YOK

Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı ile Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, ilçede maske, mesafe ve hijyen denetimi yaptı.
BAŞKAN PEKYATIRMACI’DAN KIZILAY TIRINA ZİYARET

BAŞKAN PEKYATIRMACI’DAN KIZILAY TIRINA ZİYARET

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı Kızılay Mobil Kan Merkezini ziyaret etti. Başkan Pekyatırmacı Suriye’de Kızılay’a düzenlenen alçak saldırıyı da kınadı.