TARİHE YOLCUĞUN DÖRDÜNCÜ ETABI BAŞLADI

Selçuklu Belediyesi tarafından “Selçuklu Torunları Osmanlı'nın İzinde” projesi kapsamında Bilecik ve Söğüt'e düzenlenen kültür turlarında dördüncü etap başladı.1200 vatandaşın yararlanacağı etkinlik 30 Temmuz tarihine kadar devam edecek.

Selçuklu Belediyesi’nin düzenlediği ve vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle karşılanan Bilecik - Söğüt’e düzenlenen kültür turları dördüncü etabın başlamasıyla birlikte kaldığı yerden devam ediyor. “Selçuklu Torunları Osmanlı'nın İzinde” ismi ile düzenlenen ve bugüne kadar üç etaptan 3800 kişinin yararlandığı etkinlik kapsamında yeni etabın ilk katılımcıları Konya’dan Bilecik’e seyahat etti. Organizasyonun ilk günü dolu dolu geçti.  Dördüncü etabın tamamlanmasıyla birlikte bugüne kadar 5000 Selçuklu Torunu bu tarihi yolculuğa  çıkmış olacak.

Selçuklu Torunları  şanlı tarihi yerinde görecekler

Selçuklu Belediyesi “Selçuklu Torunları Osmanlı'nın İzinde Projesi ile her gün yüksek hızlı tren ile Konya'dan Bilecik ve Söğüt’e günü birlik ziyaret düzenliyor. 40’ar kişilik ekipler sabah 06.50’de YHT ile Konya Tren Garı’ndan Bilecik’e hareket ederken Bilecik ve Söğüt'te profesyonel rehber eşliğinde sürdürülen kültür turunun ardından yine aynı günün akşamında yüksek hızlı tren ile Konya'ya dönüş gerçekleştiriyor.

Kültür gezisi kapsamında Bilecik’e giden vatandaşlar, Bilecik’in tarihi ve eşsiz güzelliklerini, Osman Gazi’nin Osmanlı Beyliği'nin temellerini attığı ve bir dönem Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapan Söğüt ilçesini ve Söğüt’ü fetheden Ertuğrul Gazi'nin kabristanını da ziyaret ediyor. Selçuklu Torunları Bilecik’te Şeyh Edebali’nin de kabrini ziyaret ederek Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye "Ey oğul" ile başlayan ve  "Nereden geldiğini unutma ki; nereye gideceğini unutmayasın" tavsiyesi ile biten son cümlesini hatırlatmış oluyor. Kültür ziyaretleri kapsamında Bilecik Türbesi, Söğüt Kültür Müzesi, Kuyulu Mescit, Hamidiye İdadisi, Söğüt Ulu Camii, Bilecik Yaşayan Şehir Müzesi ve Pelitözü Göleti’ni de ziyaret eden Selçuklu Torunları, buradaki tarihi ve doğal güzelliklere yerinde şahitlik ediyor.

“Ecdadı anlamak tarihimize sahip çıkmakla mümkündür”

“Selçuklu Torunları Osmanlı’nın İzinde” projesinin dördüncü etabına başladıkları için duyduğu memnuniyeti ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı: “ Düzenlediğimiz bu organizasyon sıradan bir kültür organizasyonu değil. Vatandaşlarımız Konya’ya döndüklerinde üzerlerinde ecdadımızın bizler için neler yaptığına tanıklık etmelerinin sorumluluğu ile dönüyorlar ve burada biriktirdikleri anıları sevdiklerine de anlatarak nasıl bir millet olduğumuzu bir kez daha hatırlatacaklar. Yoğun bir başvurunun olduğu ve bir gelenek haline gelen projemizin dördüncü  etabında 1200 hemşehrimizi ecdad ile buluşturmayı planlıyoruz. Şeyh Edebali’nin vasiyeti hepimizedir, Ertuğrul Gazi ve Alplerinin yüreğindeki iman gücünü anlamak gerekir. Bizansı titreten ecdadın iman gücüdür. Biz bu yürekli kahramanların torunlarıyız. Bu şuurla tarihimize sahip çıkarsak ecdadımızı daha da iyi anlamış olacağız” dedi.

Bilecik Söğüt Kültür Organizasyonuna katılan vatandaşların oldukça memnun kaldığı etkinlik sonunda Selçuklu Belediyesi tarafından dağıtılan anket ile de vatandaşların memnuniyeti ölçülüyor.

Organizasyona katılan vatandaşlar Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’ya teşekkür ettiler.

Son Haberler

SELÇUKLU’DA NORMALLEŞME BAŞLADI

SELÇUKLU’DA NORMALLEŞME BAŞLADI

Hükümetin aldığı normalleşme süreci kapsamında Selçuklu’da parklar ve gençlik merkezleri yeniden faaliyete başladı.
SELÇUKLU BELEDİYESİ KATI ATIK ARAÇ ENVANTERİNİ GÜÇLENDİRDİ

SELÇUKLU BELEDİYESİ KATI ATIK ARAÇ ENVANTERİNİ GÜÇLENDİRDİ

Selçuklu Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hibe edilen iki adet katı atık toplama aracını düzenlediği törenle hizmete başlattı.
Selçuklu’da Camiler Cumaya hazırlanıyor

Selçuklu’da Camiler Cumaya hazırlanıyor

Selçuklu Belediyesi ekipleri Selçuklu ilçe genelinde Cuma namazı kılınacak camilerin avlularında temizlik çalışmaları yapıyor