Duyurular- Borçların Yeniden Yapılandırılması

 

7440 Sayılı Kanun Kapsamında Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması

  Kanun kapsamı nedir?

7440 sayılı Kanun, Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, İlan Reklam Vergisi ve Eğlence Vergisi borçlarını ve İdari Para Cezalarını yeniden yapılandırarak peşin veya taksitle ödeme imkânı sağlamaktadır.

  Kanundan kimler yararlanabilir?

Selçuklu İlçe sınırları içinde Emlak Vergisi (Mesken, İşyeri, Arsa, Arazi), Çevre Temizlik Vergisi, İlan-Reklam Vergisi ve Eğlence Vergisi borcu ve İdari Para Cezası borcu olan tüm gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilir.

  Kanundan hangi tarihe kadar yararlanabilirim?

31.05.2023 mesai bitimine kadar yararlanabilirsiniz. (Cumhurbaşkanı başvuru ve ilk taksit ödeme sürelerini 1 aya kadar uzatmaya yetkilidir.)

  Kanundan yararlanmak için ne yapmalıyım?

üzerinden online olarak hiç beklemeden vergi borçlarınız için yapılandırma yapabilirsiniz. (İdari Para Cezası borçları için online yapılandırma yapılamamaktadır. İdari Para Cezası borcunu yapılandırma yapmak isteyen kişilerin Belediyemize müracaat etmesi gerekmektedir.)

  • Belediyemiz Hizmet Binasına gelerek yapabilirsiniz.
  • belediye@selcuklu.bel.tr  adresine yapılandırma başvuru dilekçesini doldurup göndererek başvurabilirsiniz.
  • Posta ile dilekçenizi göndererek başvurabilirsiniz.

  Beyanım var ancak Belediyenize gelme imkânım yok. Nasıl yararlanabilirim?

·       http://www.selcuklu.bel.tr web sitesine giriş yapılıp, e-belediye linkinden hiç beklemeden online olarak vergi borcu için yapılandırma yapılabilmektedir.

·        “Yapılandırma başvuru dilekçesi”ni eksiksiz doldurup, belediye@selcuklu.bel.tr  e-posta adresine göndererek başvurulabilirsiniz.

·       “Yapılandırma başvuru dilekçesi”ni eksiksiz bir şekilde doldurup, uygun ödeme seçeneklerini işaretledikten sonra en geç 31.05.2023 tarihinde Selçuklu Belediyesi Emlak Servisine ulaşacak şekilde posta ile göndererek başvurabilirsiniz. Adres ve telefonunuzu mutlaka yazınız.

E-posta ya da posta yoluyla müracaatlarınızda yapılandırma başvurularınız değerlendirilerek, ödeme planınıza uygun yeni borç durumunuz tahakkuk ettirilecek ve yapılandırma sonucu ortaya çıkan borç/ödeme planınız tarafınıza bildirilecek, aynı zamanda web sitemizde bulunan e-Belediye ekranından borçlar izlenebilecektir. Yapılandırma işlemi sırasında sorun yaşanması ya da eksiklerle karşılaşılması halinde iletişim bilgilerinizden size ulaşılacaktır. E-posta ya da posta yoluyla başvurularınızda size geri dönüş yapılıp, işleminizin tamamlandığına ilişkin bilgilendirme gelmeden ödeme yapmayınız.

     Gayrimenkulüm var ancak bildirimde bulunmadım. Ne yapmalıyım?

Belediyemize bildirilmemiş eksik tahakkuklar için öncelikle bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Tahakkuk işlemleri tamamlandıktan sonra yapılandırma kanunundan faydalanabileceksiniz.

     Borcumu taksitle ödeyebilir miyim?

Borcunuzu peşin ya da taksitle ödeyebilirsiniz:

o   Peşin ya da aylık ödeme yapmak üzere; 12 ay, 18 ay, 24 ay, 36 ay ve 48 ay taksitle ödeme seçeneklerinden herhangi biri tercih edilebilir.

o   Peşin yapılandırılan vergi borçları için uygulanan Yi-Üfe oranından ödeme anında %90 kasa indirimi olmaktadır. (Vergi aslı hariç)

o   Yapılandırma başvuru dilekçesinde “Peşin ödeme” seçeneği işaretlenerek tahakkuk eden borç; Belediyemiz veznelerinden veya http://www.selcuklu.bel.tr  web sitemizde bulunan e-Belediye üzerinden Ziraat Bankası kredi kartına hiçbir vade farkı olmadan 6 taksitle ödenebilmektedir.

o   Peşin ödemeler ya da vadesi gelen taksitlerin ödemeleri, Belediyemiz veznelerinden ya da e-Belediye üzerinden tüm bankalara ait kredi kartlarıyla tek çekimle yapılabilmektedir.

o   Tahakkuk eden borçlar diğer “Ödeme kanallarımızdan” nakit olarak da ödenebilmektedir.

     Ödemeleri hangi tarihe kadar yapabilirim?

Peşin işlemlerde tamamını, taksitli işlemlerde ise ilk taksitini 30.06.2023 tarihine kadar ödemeniz gerekmektedir. Taksitin son ödeme gününün resmi tatil olması durumunda takip eden ilk iş günü ödeme günüdür. 

     Ödeme kanallarınız nelerdir?

o   Dünyanın her yerinden https://ebelediye.selcuklu.bel.tr üzerinden “Hızlı Ödeme” linkinden kredi kartıyla,

o  Türkiye'nin her yerindeki PTT Şubelerinden,

o  T.C. Ziraat Bankası TR18 0001 0020 8736 9948 1550 52 nolu IBAN hesabına,

o  Mükellef sicil numarası ile VakıfbankZiraat Bankası ve Halk Bankası şubelerine (havale ücreti ödemeden),

o  Ziraat Bankası ve Halk Bankası ATM cihazlarına,

o  Selçuklu Belediyesi Hizmet Binasında bulunan veznelere yapabilirsiniz.

     İletişim bilgileriniz nelerdir?

o   Yazışma adresi: Selçuklu Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü Şeyh Şamil Mahallesi Doç. Dr. Halil Ürün Caddesi No: 19 42070 Selçuklu-KONYA

o   E-posta adresi: belediye@selcuklu.bel.tr

o   E-Belediye web sitesi adresi:https://ebelediye.selcuklu.bel.tr

o   Selçuklu Belediyesi web sitesi adresi:http://www.selcuklu.bel.tr

 

 


Son Duyurular