CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI'NDAN KONYA'DA UNUTULMAZ MÜZİK ŞÖLENİ

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), ‘Carmina Burana Konseri’ ile Selçuklu Kongre Merkezi'nde Konyalı  sanatseverlerle buluştu.

Selçuklu Belediyesi tarafından Konya'ya kazandırılan ve Konya'da sanat ve kültürel faaliyetlerin merkezi haline gelen Selçuklu Kongre Merkezi ulusal düzeyde önemli bir etkinliğe daha imza attı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), hafta sonu iki gün boyunca gerçekleştirdiği konserle Konyalı sanatseverlere unutulmaz bir müzik şöleni yaşattı.

Duayen Şef Rengim Gökmen yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu tarafından seslendirilen Carmina Burana adlı eser dinleyicilerin beğenisini kazandı. 170 kişilik dev kadro çoksesli müziğin seçkin örneklerini sergileyen sanatçılar sahne performansı ile büyük alkış aldı.

Şef Gökmen;"Konya'da olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz"

Konya’nın ilgisinden ve misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Rengim Gökmen : “Yalnız ülkemizin değil belki de dünyanın en eski kurumsal sanat yapılarından birisi olan, 1826 yılında kurulan  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası olarak bir kez daha Konya’da olmaktan gurur duyuyoruz. Konya’ya 7-8 yıl aradan sonra tekrar geldik ve inanılmaz ilerlemiş bir kültür-spor şehri olma yolunda büyük adımlar atmış bir Konya bulduk bu hepimizi gururlandırdı. Kültür ve Turizm Bakanımıza özellikle Güzel Sanatlar Genel Müdürümüz Murat Salim Tokaç’a, Genel Müdür yardımcılarımıza Ömer Faruk Belviranlı’ya bu turnenin gerçekleşmesi adına gayretleri için teşekkür ediyorum. Ancak özellikle sayın Konya Valimize ve Selçuklu Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırmacı’ya tüm Konyalılar huzurunda  çok teşekkür ediyorum. Çünkü burada olağanüstü güzel ağırlandık. Konya’daki ev sahiplerinin misafirliğinden, sıcak ilgilerinden çok büyük memnuniyet duyuyoruz. İçtenlikle minnetlerimizi sunuyoruz ve Konya’ya gelmeye her zaman hazırız” dedi.

Vali Toprak; "Sanat ustalarını yeniden Konya'da görmeyi diliyoruz"

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının sanatını en iyi şekilde icra eden özel bir yapıya sahip olduğuna dikkat çeken Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, orkestra şefi Rengim Gökmen’e çiçek takdim ederek, orkestranın uzun bir süre ara vermeksizin yine Konya’ya teşrif etmelerini dile getirdi. Vali Toprak sözlerini şöyle sürdürdü; “Başta şefimiz Rengim beye ve hepsi birbirinden kıymetli Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında yer alan ve sanatını en iyi şekilde icra eden sanat ustalarına çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki geldiniz. Uzun bir süre ara vermeksizin yine ilimize teşrif etmenizi, bizi bu güzel sanatla yeniden buluşturmanızı rica ediyorum” dedi.

Başkan Pekyatırmacı; "Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nı Konya'da ağırlamak nasip oldu"

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müdürü Altan Kalmukoğlu’na çiçek takdiminde bulunan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuklu Kongre Merkezinde 2 yıla yakın bir sürede hem ulusal hem de uluslararası programlara ev sahipliği yaptıklarını dile getirerek şunları söyledi; “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramıza, Selçuklu Kongre Merkezinde 2 gün üst üste icra ettikleri programlar için çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bu konserin bizim için çok önemli bir özelliği bulunmakta. Çünkü 200 yıla yakın bir geçmişi ile dünyanın en köklü sanat gruplarından olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını Konyamızda ve Selçuklu Kongre Merkezinde ağırlamak nasip oldu. Bu yüzden çok mutluyum. Davetimizi kabul eden orkestramıza, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza çok çok teşekkür ediyorum. Çok güzel ve özel bir gece yaşattınız. Salonumuzu dolduran Konyalı hemşehrilerimize, sanatseverlere özellikle teşekkür ediyorum. Valimizin de belirttiği gibi yine Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızı ilimizde tekrar ağırlamak istiyoruz. Genel Müdürümüz Altan beyin şahsında şefimize ve tüm orkestra ekibimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Son Haberler

SELÇUKLU’DA DOĞAL AFETLERE KARŞI HAZIRLIK EĞİTİMİ

SELÇUKLU’DA DOĞAL AFETLERE KARŞI HAZIRLIK EĞİTİMİ

Selçuklu Belediyesi tarafından doğal afet ve acil durumlarda tahliye ve kurtarma faaliyetlerini hazır hale getirmek amacıyla kurum içi eğitim faaliyetleri devam ediyor. Yıl içinde periyodik aralıklarla düzenlenen eğitim seminerleri ile alınacak tedbirler
SEDEP SİLLE TABİAT OKULU TAM NOT ALDI

SEDEP SİLLE TABİAT OKULU TAM NOT ALDI

Türkiye’nin örnek eğitim programlarından biri olan SEDEP, eğitime yeni markalarla değer katmaya devam ediyor. SEDEP kapsamında faaliyete gösteren Sille Tabiat Okulu Konya protokolünü ağırladı. Sille Tabiat Okulu protokol tarafından tam not aldı.
Başkan Pekyatırmacı: “PROJELERİMİZLE ENGELSİZ BİR YAŞAM ALANI OLUŞTURUYORUZ”

Başkan Pekyatırmacı: “PROJELERİMİZLE ENGELSİZ BİR YAŞAM ALANI OLUŞTURUYORUZ”

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Selçuklu Belediyesi’nin engelli dostu bir belediye olduğu vurgusunu yapan Başkan Pekyatırmacı; “Engelliler için engellerin kaldırıldığı, hiçbir şey