30.000 SELÇUKLU TORUNU ECDADLA BULUŞUYOR

Selçuklu Belediyesi İlçede eğitim gören 10. Sınıflara yönelik başlattığı günü birlik uçakla  Çanakkale turunda 30.000 rakamına yaklaştı.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor Projesi'nin  33. turunda kahraman ecdada dua için öğrencilerle birlikte Çanakkale'ye gitti.

Selçuklu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Konya’nın en büyük kültür projesi “Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor” organizasyonunda 3. etap sürüyor. Selçuklu Belediyesi Türkiye'ye örnek projesi ile ilçede okuyan tüm 10. sınıf öğrencileri uçak ile Çanakkale'ye götürülüyor. Proje kapsamında bugüne kadar 27 bin 652  Selçuklu Torunu Ecdada Dua için Tarihi Yarımadaya gitti. 3. etabın da tamamlanmasıyla birlikte projeden faydalanan kişi sayısında 30 bine ulaşılmış olacak.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay başarı ile sürdürülen projenin 33. gününde Özel Bil Temel Lisesi, Özel Sistem Temel Lisesi ve Özel Elmas Lisesi ve misafirlerden oluşan kafile ile birlikte ecdadımız başta olmak üzere bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimize dua etmek için Çanakkale’ye gitti.

Selçuklu Torunları Çanakkale Ruhunu Yerinde Yaşıyor 

Bundan 103 yıl önce ecdadın düşmana karşı verdiği destansı mücadeleye yerinde tanıklık etmek için sabahın erken saatlerinde büyük bir heyecanla Selçuklu Belediyesi hizmet binasında toplanan öğrenciler  Konya Havalına götürülerek oradan Çanakkale'ye direk uçuş gerçekleştirdiler. Çanakkale’de tur otobüsleri ve rehberler eşliğinde karşılanan Selçuklu Torunları daha sonra feribot ile Gelibolu Yarımadası’na geçti. Selçuklu Belediyesi tarafından feribotta simit ve çay ikramı yapılan  öğrenciler aynı gün hava yolu, deniz yolu ve kara yolu kullanarak farklı bir hava teneffüs ettiler. Selçuklu Belediyesi Çanakkale ruhunu yerinde yaşayan gençler için her türlü organizasyonu en ince ayrıntısına kadar yürütürken gençlere gezi boyunca farklı bir atmosfer yaşattı.  Şanlı kahramanlık mücadelelerinin yaşandığı savaş cephelerini tek tek gezerek ecdadın kahramanlıklarına yerinde şahitlik eden Selçuklu Torunları kahraman ecdada dua ettiler.

Gelibolu Yarımadasında Kilitbahir Namazgah Tabyası'nda sürpriz  bir tiyatro gösterisi ile karşılanan kafile daha sonra yarımada etrafında yer alan ve tarihin en kanlı savaşının yaşandığı 57. Alay Şehitliği, Anzak Koyu, Şehitler Abidesi gibi tarihi alanlarda ziyaretlerini gerçekleştirirken gezi boyunca tarihi alanın her noktasında alan rehberleri tarafından bilgilendirildiler. 

1915 Sahra Hastanesi Büyük İlgi Gördü

Selçuklu kafilesi öğle yemeğini tarihi Alçıtepe Köyünde yedikten sonra Selçuklu Belediyesince Çanakkale’ye kazandırılan 1915 Sahra Hastanesi ve Açık Hava Müzesi’ni gezdiler.Savaşın en şiddetli olduğu dönemlerde ağır yaralı olan binlerce askere şifa dağıtması ile bilinen 1915 Hastanesi’nde aslına uygun figürlerle anlatılan sergi öğrencilerden büyük ilgi gördü.  Savaşın acı yüzü tüm gerçekliği ile ortaya koyan sergi alanında yine Selçuklu Belediyesi’nin organizasyonu ile Sivaslı ve Konyalı lise son sınıf öğrencisi iki gencin okulu bırakıp cepheye gitmeleri ve yaşadıklarını anlatan tiyatro gösterisi ziyaretçilere duygu dolu anlar yaşattı.

Başkan Altay'dan öğrencilere; "Çanakkale ziyareti hayatınızda bir mihenk taşı olsun"

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kahraman ecdada dua için Çanakkale'ye giden öğrencileri gezi boyunca yalnız bırakmadı. Tur otobüslerini tek tek ziyaret eden Başkan Altay, öğrencilerle sohbet etti, öğrencilerin proje ile ilgili görüş ve önerilerini dinledi. Çanakkale ziyaretlerinin maksimum verimlilik alınarak tamamlanması gerektiğinin altını çizen Başkan Altay; "Çanakkale'ye gelirken neler düşünüyorduk giderken neler düşünüyoruz. Bunu bir muhasebe etmenizi öneriyorum. Tabi tarih kitaplarında hepimiz okuyoruz ama gelip anlatılması ve yaşanması zihinlerde kalıcı olacaktır" dedi.

Ülkemize yönelik tehditlere karşı millet olarak mücadelemizin sürdüğünü ifade eden Başkan Altay, öğrencilere sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirme tavsiyesinde bulundu. Altay, "Aradan 103 yıl geçmiş ama hala mücadeleye devam ediyoruz. Eğer güçlü olmazsak mücadelenin nereye varacağını da hepimiz biliyoruz. Onun için hepimiz bulunduğumuz işleri daha iyi yapmaya çalışacağız. Ben daha iyi belediye başkanı olmaya çalışacağım. Rehberimiz daha iyi bir rehber, hocalarımız daha iyi bir öğretmen ama en önemlisi sizler daha iyi birer öğrenci olmak zorundasınız.Kendinizi daha iyi yetiştirmek zorundasınız. Çünkü ülkemiz güçlendikçe rakiplerin gücü ve gelen sarsıntılar da artıyor. Onun için bu ülkeyi daha iyi bir geleceğe hazırlamak da size düşüyor. İnşallah burada elde ettiğiniz bilgi ve tecrübelerde bundan sonraki hayatınızda da sizin için bir mihenk taşı olur "dedi. 

Selçuklu Belediyesi tarafından gezinin sonunda öğrencilere organizasyona yönelik memnuniyet anketi yapılırken geziden oluşan memnuniyet % 100'e yakın bir orana ulaştı. Geziye katılan öğrencilere çekilen fotoğrafları günün anısına çerçeveli bir şekilde hediye edilirken, ziyaretini tamamlayan Selçuklu kafilesi yine aynı günün akşamında uçak ile Konya'ya döndü.

Son Haberler

Başkan Pekyatırmacı hizmet ve yatırımlarla ilgili konuştu; SELÇUKLU YATIRIMLARIYLA KONYA'YA DEĞER KATIYOR

Başkan Pekyatırmacı hizmet ve yatırımlarla ilgili konuştu; SELÇUKLU YATIRIMLARIYLA KONYA'YA DEĞER KATIYOR

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı Selçuklu'da bir yıla yaklaşan yatırım ve hizmet dönemini değerlendirdi. Selçuklu'ya eğitimden, sağlığa, spordan sosyal ve kültürel yatırımlara kadar çok geniş bir yelpazede hizmetler kazandırdıklarını ifade e
BAŞKAN PEKYATIRMACI TÜMSİAD ÜYESİ İŞ ADAMLARIYLA BULUŞTU

BAŞKAN PEKYATIRMACI TÜMSİAD ÜYESİ İŞ ADAMLARIYLA BULUŞTU

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği'ni (TÜMSİAD) ziyaret ederek dernek üyesi iş adamlarıyla bir araya geldi.
ÇANAKKALE'NİN YİĞİTLERİ DUA VE ŞİİRLERLE ANILDI

ÇANAKKALE'NİN YİĞİTLERİ DUA VE ŞİİRLERLE ANILDI

Selçuklu Belediyesi'nin Çanakkale Zaferi'nin 104. yıldönümünde Selçuklu Kongre Merkezinde düzenlediği "Yiğitlere Destan Gecesi" inde vatan savunmasında gözünü kırpmadan ölüme giden kahramanlar Kuran'ı Kerim, dualar ve şiirlerle anıldı.