BAŞKAN ALTAY 2017'DE SELÇUKLU FARKINI ANLATTI

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediyesi tarafından 2017 yılında gerçekleştirilen hizmet ve yatırımları "İlk Günkü Aşkla" tanıtım programı ile anlattı.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediyesi tarafından ilçenin yaşam kalitesine katkı sunan yatırımları kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Başkan Altay, bu kez 2017 yılı boyunca Selçuklu’yu cazibe merkezi haline getiren sosyal yaşamdan spora, altyapı, temizlikten park bahçe çalışmalarına kadar yapılan tüm belediye faaliyetlerini anlattı. 

Selçuklu Kongre Merkezi'nde gerçekleşen programa Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, Ak Parti Konya İl Yönetim Kurulu üyeleri Şeyda Boydak ve Dilek Pekkutucu, Ak Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Murat Koru, Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Duran, mahalle muhtarları, Ak Parti İlçe Teşkilatı yöneticileri ve üyeleri, belediye meclis üyeleri ve mahalle temsilcileri katıldı.

Selçuklu’nun gelişmişlik endeksi ve nüfusuyla Konya’nın en büyük ilçesi olduğunu ifade eden Başkan Altay, “İsmini aldığımız medeniyetin mirasçısı olarak 2017 yılında da Konya’ya ve Konya halkına yakışan projeleri hayata geçirdik. Gerçekleştirdiğimiz hizmet ve yatırımlarla şehrin çehresi değişti, Selçuklu’da yaşayanların yaşam kalitesini artırmaya yönelik tesisler ülke genelinde örnek gösterildi " dedi.

Selçuklu’da yapılan hizmet ve yatırımları kamuoyu ile paylaşan Başkan Altay’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şunlar oldu;

“ANADOLU SELÇUKLU ÇAĞI MİRASI PROJESİ”

T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından himaye edilen ve Selçuklu Belediyesince yürütülen "Anadolu Selçuklu Çağı Mirası Projesi" tamamlandı. 30.000 km yol kat edilerek, üçü mimari, ikisi müze eserleri olmak üzere, beş ciltlik eser ve 30 dakikalık belgesel ortaya çıktı.Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde bilgilendirme yaptık. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belgesel için çekimleri yapıldı. 

ARAÇ FİLOMUZU GÜÇLENDİRDİK

Park Bahçeler, Fen İşleri ve Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğüne ait yeni araçları hizmete sunduk. Üç müdürlüğümüzün çalışmalarına kazandırmış olduğumuz 90 aracın toplam maliyeti 21 Milyon 371 bin 500TL.

SELÇUKLU ÇİÇEK BAHÇESİ

Konya’nın cazibe merkezi olan Kelebekler Vadisi içinde Selçuklu Çiçek Bahçesi’ni hizmete açtık. Selçuklu Çiçek Bahçesi içerisinde yer alan 1.261.500 adet lale ile 18 tür ve 83 çeşitten oluşan toplam 437.500 adet çiçek ziyaretçilerine görsel bir şölen sundu. 8 bin 700 m²lik özel peyzaj alanı ile dikkat çeken bahçe, Konya ve Türkiye’de ilk kez bu kapsamda yapılan çiçek bahçesi olma özelliğini de taşıyor.Maliyet: 467.133 TL

SELÇUKLU TORUNLARI OSMANLI'NIN İZİNDE

“Selçuklu Torunları Osmanlı'nın İzinde” projesi kapsamında her gün Yüksek Hızlı Tren ile Konya'dan Bilecik ve Söğüt'e kültür turu düzenledik.2 etaptan oluşan “Selçuklu Torunları Osmanlı'nın İzinde” projemizde toplam 3.100 hemşehrimizi 40’arlı turlar halinde Bilecik ve Söğüt'e götürdük.

SEDEP KKTC VE BOSNA HERSEK’TE

Selçuklu’da 6 yıldır başarıyla uygulanan Selçuklu Değerler Eğitimi kapsamında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde dört okulda etkinlikler düzenlendik. Yine Bosna Hersek'in Zenica şehrinde düzenlenen 5. Çocuk Şenliğinde SEDEP, Türkiye'yi temsil etti.

SOBE’DE EĞİTİMLER BAŞLADI

Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi (SOBE) Mayıs ayında terapi alanında hizmet vermeye başlaDI. Otizmli bireyler ve aileleri için umut ışığı olan ve bu kapsamda Türkiye’de bir ilk olan merkezde şu an itibariyle 52 öğrenci terapi alanında spor, hidroterapi ve hippoterapi hizmetinden faydalanırken, Ocak ayında başlayan eğitim kısmında da 22 öğrenci hizmet almaktadır.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NDEN ÖDÜL

Tarihi Kentler Birliği tarafından, bu yıl ilk kez düzenlenen Müze Özendirme Yarışması’nda Aya Eleni Müzesi ile ödül almaya hak kazandık. 8.yılda 8. ödülü almanın gururunu yaşıyoruz.

GÜLE OYNAYA CAMİYE GEL

2017’nin en önemli ve en çok ses getiren projelerinden biri de “Güle Oynaya Camiye Gel” projemiz oldu.Çocuklarımıza cami sevgisini aşılamak için başlattığımız projemizde 40 gün boyunca camide sabah namazına katılan çocuklarımıza bisiklet hediye ettik. 224 camide gerçekleşen projede 1.777 çocuğumuza bisiklet hediye ettik. Bizim yapmaktan çocuklarımızın ve ailelerinin katılmaktan son derece mutlu olduğumuz projeyi önümüzdeki yıllarda da gerçekleştirip geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz.

CAMİ BAHÇELERİ DÜZENLEME

21 caminin bahçe düzenleme işini tamamladık. 10 caminin daha bahçe düzenleme işine devam ediyoruz. Cami bahçelerine kurduğumuz oyun grupları ile ümmetin geleceği olan çocuklarımızı camilerle buluşturmayı amaçlıyoruz. Toplam Maliyet: 3.645.016 TL

SİLLE BARAJ PARKI

Türkiye'nin en büyük parklarından biri olan Sille Baraj Parkı, yerel ve ulusal basın temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz tanıtım toplantısında hizmete açtık. Parkımız 1.985.000 m² ile Konya’nın en büyük parkı ve Türkiye'de yapılmış en büyük parklardan biri. Park içinde 221.000 m² yüzey alanı  ile Sille Himmet Ölçmen Barajımız yer alıyor. İzci kampı merkezi, tekne gezinti alanı, uçurtma tepesi, çay bahçesi, restoran, mescidler, iskele, ahşap gezinti yolları, çim amfi, çocuk oyun alanları, spor alanları gibi farklı etkinlik alanlarını içerisinde bulunduran Sille Baraj Park hemşehrilerimizi su ve tabiat ile buluşturuyor. (21 milyon TL'ye mal oldu)

SELÇUKLU ALTYAPIDA KENDİSİ İLE YARIŞIYOR

Asfalt ve altyapı çalışmaları ile ilçenin çehresini değiştirmeye devam ediyoruz. Her yıl asfalt, parke ve bordürde kendi rekorumuzu egale ediyoruz. 2017 yılında 544.031 m² parke, 141.396 m bordür, 480.331 m² sıcak asfalt, 416.066 m² soğuk asfalt  imalatı gerçekleştirdik. Toplam maliyet: 38.558.203 TL

ÇOCUK PARKLARI EPDM KAPLANDI

Parkları yapmak yetmiyor bakımı da çok önemli, çocuklarımızın sağlığını düşünerek hijyenik ortamlar oluşturmaya gayret gösteriyoruz. 49 noktadaki çocuk oyun gruplarının zeminini 15 bin m²lik alanı EPDM dökme kauçuk uygulama ile kapladık.  Toplam bedel 3.8 Milyon TL

YENİ KURBAN PAZARINI AÇTIK

202 bin m² alanda Konya'nın en büyük kurban pazarını ilçemize kazandırdık. Yeni Kurban Pazarında 400 ayrı satış noktası ve ayrıca 1500 araçlık otopark bulunuyor. 6.901.000 TL’ye mal oldu. 

SİLLE SUBAŞI CAMİİ RESTORE EDİLDİ

Sille, Konya’nın yeni markalarından biri. Sille’yi turizme kazandırmak için yoğun bir restorasyon çalışması yapıyoruz. Resterosyan çalışmalarımızdan birini de Sille Subaşı Camii’nde gerçekleştirdik. Resterosyanı tamamlanan cami ibadete açıldı.

7 ANAOKULU

Selçuklu’ya 7anaokulu kazandırıyoruz. Yapımı devam eden anaokulları ile Selçuklu'da okul öncesi eğitimde önemli bir boşluk doldurulmuş olacak. 3,6 ve 8 derslikli olarak planlanan anaokullarıda oyun odaları, rehberlik servisi, idari bürolar ve yemekhane gibi bölümler bulunacak. Selahattin Eyyubi, Kılıçarslan, Akşemsettin ve Beyhekim Mahallerinde inşaatlarımız hızla devam ediyor. Yazır, Aşağı Pınarbaşı ve Bosna Hersek Mahallelerindeki anaokullarının inşaatını yakın zamanda başlayacak. Toplam 12.084.100 TL'ye mal olacak.

TRAFİK EĞİTİM PARKI

Çocuklarımızın trafik eğitimini küçük yaşlarda kazanmalarını sağlamak ve trafikte kurallara uyan bilinçli nesiller yetişmesi amacıyla ilçeye Çocuk Trafik Eğitim Parkı kazandırıyoruz. Trafik Eğitim Parkı 9 bin m²'lik alanda 2 milyon TL’ye mal olacak bir yatırım. Parkımızın büyük bir kısmını tamamladık.

MAHMUT SAMİ RAMAZANOĞLU İMAM HATİP LİSESİ PROTOKOL

Mahmut Sami Ramazanoğlu İmam Hatip Lisesi'ne kazandırılacak olan eğitim kampüsü için protokol imzaladık ve ihale tamamlandı. 2 tane 20 derslikli okul, idari kısımlar, örnek bir spor salonu ve çocuklarımızın yemekhane ve konferans salonu olarak kullanacakları toplam 13 bin m²''lik alandan oluşan ve mimarisiyle de Ramazanoğlu İmam Hatip Lisesi'ne yakışır örnek bir proje hayata geçiriyoruz. İhale Bedeli: Yaklaşık 19.900.000

SELÇUKLU TORUNLARI ECDADLA BULUŞUYOR

Konya’nın en büyük kültür projesi “Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor” organizasyonunun 2.etabını tamamladık. 2016 yılında başlatılan organizasyon kapsamında 12 bin 100 kişi havayolu aracılığıyla ecdadla buluşturmuştuk. 2.etabında da 8 bin 454 öğrenci Çanakkale’ye götürdük. Bu yıl ile birlikte toplamda 20 bin 514 kişi 102 yıl önce vatan toprağını işgal etmek isteyen düşmanlara karşı verilen mücadeleye ev sahipliği yapan Çanakkale’yi bir gün boyunca gezme ve tarihi yerinde yaşama fırsatı buldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SELÇUKLU KONGRE MERKEZİNİ AÇTI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu’nun en büyük kongre merkezi Selçuklu Kongre Merkezi’nin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a ve  Başbakan Binali Yıldırım’a şükranlarımızı arz ediyorum.

AKILLI ATIK TOPLAMA SİSTEMİ HAYATA GEÇİYOR

Selçuklu’da temizlik hizmetlerine yeni bir boyut kazandıracak “Akıllı Atık Toplama Sistemi” nde çalışmalarımız başladı.Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz pilot uygulaması Bosna Hersek Mahallesi’nde olan çöp konteynırlarına doluluk ve sıcaklık sensörlerinin montajını tamamladı. Günlük yaklaşık 650 bin kilogram atık topladığımız Selçuklu’da modern belediyeciliğin ve teknolojinin en son yeniliklerini kullanıyoruz.

ÖĞRENCİ YURDU

Selçuk Üniversitesi karşısına yapılacak olan yurdun ihalesi tamamlandı. Yurdun adı 15 Temmuz Yerleşkesi olacak inşallah 7’şer katlı iki bloktan oluşacak öğrenci yurdu 245 oda ve 1000 yatak kapasiteli olacak.Toplam 17 bin 566 m² alan üzerine inşa edilecek yurdun maliyeti; 17.043.330 TL

 “1 HADİS 1 FİLM" KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

Bu yıl 3.’sünü gerçekleştirdiğimiz “1 Hadis 1 Film" Kısa Film Yarışması’nın ödül törenini birbirinden değerli jüri üyelerinin katılımı ile gerçekleştirdik. Yarışmanın bu yıl ki jüri üyeleri Yapımcı-Oyuncu Necati Şaşmaz, Diriliş Ertuğrul’un senarist ve yapımcısı  Mehmet Bozdağ, Oyuncu Ayberk Pekcan, Oyuncu Cahit Kayaoğlu oldu. 91 eser arasından jüri değerlendirmeleri sonucunda finale kalmayı başaran ilk 3 eser çeşitli hediyeler ile ödüllendirildi. Gecede ayrıca 7 esere de mansiyon ödülü verildi. Yarışmada; “Nöbet” adlı eseriyle Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Rüştüoğlu birinci oldu.

BÜYÜK KUDÜS GECESİ

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ile birlikte düzenlediğimiz "Büyük Kudüs Gecesi" etkinliğiyle ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararı protesto edildi, Filistin'e olan desteğimizi yineledik.Selçuklu Kongre Merkezi'nde gerçekleşenprograma Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu'nun yanı sıra Grup Genç ve Sanatçı Ömer Karaoğlu ilahi ve ezgileriyle renk kattı.  

Başkan Altay Selçuklu'da 2017 yılını anlattığı konuşmasını, "Güleryüzlü, güvenilir ve gayretli belediyecilik anlayışıyla 8 yılda Selçuklu'yu Türkiye'ye model hale getirdik. Yaptığımız tüm yatırım ve hizmetlerimizde optimal davrandık ve kaynaklarımızı yatırıma aktardık. Selçuklu Belediyesi'nin  2017 bütçesi 475.000.000 TL ve bu bütçenin %83’ünü gerçekleştirmeyi başarabildik. 2018 yılı bütçemiz 525.000.000 TL. İnşallah bu kadar büyük bir yatırımı yapmayı Rabbim bize nasip eder. Bize duaları ile destek olan her yaştan hemşehrimize teşekkür ediyorum. Bu hizmetlerde emeği olan teşkilat mensuplarımıza,  mahalle muhtarlarımıza ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye tamamladı.

Son Haberler

14 BİN 700 HANEYE “ÇOK YAŞA BEBEK” HEDİYESİ

14 BİN 700 HANEYE “ÇOK YAŞA BEBEK” HEDİYESİ

Selçuklu Belediyesi, ilçede bebek sahibi olan ailelerin sevincine “Çok Yaşa Bebek” projesi ile ortak oluyor. Proje kapsamında şu ana kadar 14 bin 700 aile ziyaret edilerek hediyeleri teslim edildi.
BAŞKAN PEKYATIRMACI GENÇ İŞ ADAMLARIYLA BULUŞTU

BAŞKAN PEKYATIRMACI GENÇ İŞ ADAMLARIYLA BULUŞTU

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Genç MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen "Yerel Kalkınma Ekseninde Belediyecilik" konulu programda genç girişimcilerle bir araya geldi.
Başkan Pekyatırmacı'dan Kosova Emekli Lokaline Ziyaret  KOSOVA MAHALLESİ SOSYAL TESİSE KAVUŞTU

Başkan Pekyatırmacı'dan Kosova Emekli Lokaline Ziyaret KOSOVA MAHALLESİ SOSYAL TESİSE KAVUŞTU

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuklu Belediyesi tarafından Kosova Mahallesi'ne kazandırılan Kosova Sosyal Tesisi'nde emeklilerle bir araya geldi.