2. Diplomasi Okulu’na konuk olan Orta Doğu Araştırmaları Uzmanı Ali Semin “TÜRKMENLER HER DÖNEM BASKI GÖRDÜ”

 

Selçuklu Gençlik Meclisi Dış İlişkiler Komisyonunun düzenlediği Diplomasi Okulu programının ikinci konuğu Orta Doğu Araştırmaları Uzmanı Ali Semin oldu.                                                          

Selçuklu Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen 2. Diplomasi Okulu, alanında uzman konuşmacıların katılımıyla devam ediyor. Selçuklu Gençlik Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu tarafından gerçekleştirilen 2. Diplomasi Okulu’nda Türkiye’nin ve dünyanın siyasi, sosyal ve ekonomik meseleleri masaya yatırılıyor. Katılımın yoğun olduğu ikinci programda Orta Doğu Araştırmaları Uzmanı Ali Semin konuk oldu.

 “Mısak-i Milli” “Milli And-Milli Görev” konularının işlendiği programda Orta Doğu Araştırmaları Uzmanı Ali Semin, Musul-Kerkük sorununa değindi ve Türkiye’nin bu bölgeler üzerinde politikalarından bahsetti. Türkmenlerin Irak’ta üçüncü asli unsur olduğunu belirten Semin, “Türkmenler nüfus bakımından ülke genel nüfusunun yüzde 10-12’sini oluşturmaktadır. Bu da 2,5-3 milyon kişi demek. Türkmenler, ülkenin kuzey ve orta bölgelerinde birbirinden kopuk bir toprak parçası üzerinde yaşamaktalar. Türkmen bölgelerinin temel özelliği ise enerji zenginliği” dedi.

Irak Devleti’nin kuruluşunda Türkmenlerin baskı altında kaldıklarını ifade eden Semin, “Türkmenler, Irak Devleti’nin kurulmasından beri her türlü baskı altında kaldı. Zorunlu göç, asimilasyon, katliam, bireysel idam ve bölgelerinin demografik yapısının değiştirilmesi gibi konulara maruz kaldılar” dedi.

Son Haberler

SELÇUKLU BİRİNCİLİĞİNİ TESCİLLEDİ

SELÇUKLU BİRİNCİLİĞİNİ TESCİLLEDİ

Selçuklu Belediyesi 53. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında 7 okula daha yeni kütüphane kazandırdı. Açılışta konuşan Başkan Altay, “Hedefimiz her yaştan insanımızın kitaba ulaşmasıdır” dedi. Selçuklu Belediyesi, 29 kütüphane ile bu alanda birinc
DAHA TEMİZ SELÇUKLU İÇİN 22 MİLYONLUK YATIRIM

DAHA TEMİZ SELÇUKLU İÇİN 22 MİLYONLUK YATIRIM

Selçuklu Belediyesi, yeni aldığı hizmet araçlarıyla araç filosunu güçlendirdi. Selçuklu Belediyesi tarafından ilçe halkının hizmetine sunulan 76 araç, toplam 21 Milyon 866 bin 844 TL değerinde.
BAŞKAN ALTAY YAZARLAR BİRLİĞİ İLE BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN ALTAY YAZARLAR BİRLİĞİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi üyeleri Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’la bir araya geldi.