I.Uluslararası Katılımlı Hippoterapi Kongresi Başladı

I.Uluslararası Katılımlı Hippoterapi Kongresi Başladı

  • Etkinlik Yeri

    Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi

  • Etkinlik Başlangıç / Bitiş Tarihi

    07 Nisan 2016 / 07 Nisan 2016

  • Etkinlik Saati

    15:00 / 13:00

I. Ulusal Hippoterapi Kongresi, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi’nde  (SOBE)  başladı. Üç gün sürecek kongre ile Hippoterapi ile tedavi yöntemleri ele alınacak.
 
Selçuklu Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan ve Otizmli aileler ve çocukları için umut ışığı olacak Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi (SOBE),  uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Selçuklu Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve Uluslararası Katılımlı I. Ulusal Hippoterapi Kongresi başladı. “Hippoterapinin Önemi ve Uygulama Esasları ” “Otizmi Anlama, Eğitim Stratejilerinin Kullanımı, Otizmde Davranış Endişeleri, Hayvan Destekli Müdahaleler, Otizm Hayvan Destekli Müdahale Etkileri, At Destekli iskelet Hakkında Teorik Bilgi” gibi farklı konuların masaya yatırılacağı kongreye yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim adamı da katılıyor.
 
Necmettin Erbakan Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Belgium University College Ghent, Nederland Faculteit Sociale Zuyd Hogeschool ve Nederland Open Universiteit Heerlen'den uzmanların katıldığı kongre, 9 Nisan'da sona erecek.
 
I. Uluslararası Katılımlı Ulusal Hippoterapi Kongresi’nin açılış programına Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagu, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, Kartepe Atçılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç.Dr. Erdener Balıkçı,  Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Gökhan Darılmaz, Konya İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr Hasan Küçükkendirci,  Konya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, Konya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İzzet Güneş, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Selçuklu Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar,  Selçuklu Müftüsü Nusret Karabiber, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim adamı katıldı.
 
Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi’nin (SOBE) uzun süredir üzerinde çalışılan yoğun bir emeğin ürünü olduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,“ Bu yolculukta merkezin fikir aşamasından, projelendirilmesine ve bugüne getirilmesine kadar çok önemli destekler aldık. Tüm aşamalarda bizimle birlikte olan ve desteklerini esirgemeyen Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörümüze ve desteklerini her zaman yanımızda hissettiğimiz Sayın Kaymakamımıza, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürümüze, İl Milli Eğitim Müdürümüze, İl Sağlık Müdürümüze teşeküür ediyorum. Ayrıca projenin her aşamasında bize fedakarca ve uzun soluklu olarak yardımcı olan Cello Vakfına da teşekkür ediyorum” dedi.
 
Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi (SOBE) ile ilgili teknik bilgileri paylaşan Başkan Altay,“ Burası 21 bin 500 m² alanda 8 bin 500 m² kapalı alandan oluşan bir bina. Binamızda eğitim salonları, konferans salonu, yüzme havuzları, spor salonları, at ahırları, kapalı ve açık manejden oluşan bir kompleks mevcut. Umuyorum ki bundan sonra çok hayırlı işlere burada hep birlikte şahitlik edeceğiz.  Bilimsel bir toplantı ile başlamak bizim için önemli bir başlangıç oldu. Bu konuda bize desteğini esirgemeyen Kocaeli Üniversitesi Rektörümüze ve Kartepe Atçılık Meslek Yüksekokulu’na çok teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Bir Mum Yakıyoruz
“Biz burada hep birlikte bir mum yakıyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Altay, “Bu mumun etrafında birçok mumun yanmasına ve ülkemizde bu sorunun aydınlığa kavuşmasına ve çocuklarımızın ve ailelerinin yaşamına bir katkı sağlayacağına inancım tam. Kongre ile 6’sı yabancı toplam 10 hocamızdan hippoterapi ile ilgili önemli bilgiler edineceğiz. Bu vesile ile emeği geçen herkese teşekkür ediyor, I. Uluslararası katılımlı Hippoterapi Kongresi’nin ülkemize, şehrimize, otizmli ve diğer engelli gruplu ailelerimize ve çocuklarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi. 
 
Kendi Kültürümüze Özgü Bir Ekol Oluşturacağız
Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi’nin (SOBE) Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın gönül verdiği ve öncülük yaptığını bir çalışma olduğunu ifade eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, projenin bu günlere ulaşmasını “Bunun adı aşk” sözleriyle tanımladı. Şeker, “Ülkenin böyle bir merkezi ihtiyacı vardı ve bu ihtiyacın Konya’da gideriliyor olması, öncülük ediliyor olması önemli. Bu vesile ile kurumumum ve şahsım adına Selçuklu Belediye Başkanı ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu noktaya kolay gelinmedi. Bu birikimi oluşturmak ülkemiz için önemliydi. Yurt içi ve yurt dışından bu konuda ile ilgili bir emek varsa incelendi ve destek alındı. Resmi kurumlarımızda bu konuya destek verdiler. Hollanda’dan CELLO Vakfına’da ciddi bir bilgi birikimi aktarımı gerçekleşti. Emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah burada eğitim teknikleri ve sağlık alanındaki gelişmelerle birlikte harmanlanmış ve kendi kültürümüze yönelik bir ekol oluşturmak için çaba sarf ediyoruz” dedi.
 
Toplumsal Bir sosyal Sorumluluk Projesi
Dezavantajlı bireylerinin topluma katılma oranları o toplumun refah seviyesini gösteren en önemli bulgudur diyen Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Sadettin Hülagü, “Uzun zamandır Kartepe yerleşkesinde eğitim faaliyetlerini devam ettiren Atçılık Meslek Yüksek Okulumuzun, hastanemizdeki dezavantajlı engelli personelimizin topluma kazandırılması noktasında çok ciddi gayretleri ve girişimleri var. Bizde bunu desteklemek adına yapılan çalışmaları bir kongre ile buluşturma fikrini olumlu bulduk ve Selçuklu Belediyesi’ne I. Uluslararası Katılımlı Ulusal Hippoterapi Kongresi’ne olan katkısından dolayı çok teşekkür ediyorum. Özellikle kongrenin böyle 21 bin m² alan üzerinde 8 bin 500 m² kapalı alan sahip Türkiye’ye örnek bir merkezde yapılması da önemli. Selçuklu Belediyesi ile birlikte yaptığımız bu kongre bir toplumsal sorumluluk projesi.  Bu projeye destek veren tüm idari ve akademik personele, bilimsel katkı vermek suretiyle yurt içinden ve yurt dışından teşrif eden değerli akademisyenlere çok teşekkür ediyorum. Toplantının ülkemize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
Açılış konuşmalarının ardından Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, programa katılan protokol üyelerine Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi’ni (SOBE) gezdirdi. Kongre, Marc Serryus’un slayt sunumu ile devam etti.
 
I. Uluslararası katılımlı Ulusal Hippoterapi Kongresi, 9 Nisan’a kadar devam edecek.